Nie tylko okres urlopowy

Nie tylko okres urlopowy

Choć włamania na tle rabunkowym do domów i mieszkań w Polsce intensyfikują się w okresie letnim, to statystyki policyjne dotyczące tego typu procederów przedstawiają skalę problemu, który widoczny jest nie tylko w sezonie urlopowym. Biorąc pod uwagę rok 2021 to w skali całego kraju odnotowano 71 625 kradzieży z włamaniem, zaś jeśli chodzi o samo województwo mazowieckie, to na jego obszarze stwierdzono 9 969 tego typu przestępstw. Tym samym mazowieckie znalazło się w czołówce, obok województwa śląskiego i dolnośląskiego, z największą liczbą odnotowanych kradzieży z włamaniem za rok 2021.

Zapewne każdy z nas zna przynajmniej kilka sprawdzonych sposobów na to, by ustrzec swoje mienie przed kradzieżą. Jeśli "sprawdzone" to za dużo powiedziane, to przynajmniej na pewno polecane. A polecanych sposobów na zabezpieczenie cennych dla nas rzeczy nie brakuje. 

Jak już wspomnieliśmy, zwłaszcza w okresie letnim narażeni jesteśmy na zostanie ofiarą przestępstwa na tle rabunkowym. Co roku policja ostrzega i radzi jak zabezpieczyć się przed ewentualnym włamaniem, zwłaszcza podczas naszej dłuższej nieobecności w miejscu zamieszkania. Niewątpliwie są to potrzebne działania prewencyjne, które w żadnym razie nie mogą nam zaszkodzić, a jedynie pomóc. Czy jednak te "stare, dobre" sposoby polecane przez służby policyjne i agencje ubezpieczeniowe nadal są skuteczne i aktualne? Czy są wystarczające na dziś?
Czy w czasach, gdy wielu z nas, z uwagi chociażby na zmiany miejsca zamieszkania, nie zna swoich sąsiadów, polecanie tzw. "kontroli sąsiedzkiej" jest adekwatne? Czy dobre rady w stylu "nie trzymajcie gotówki ani kosztowności w domu" rzeczywiście uchronią nas przed ewentualnym włamaniem, które poza zniszczeniami np. drzwi czy okien, będą miały dużo poważniejsze i przede wszystkim długotrwałe skutki w postaci traumy spowodowanej poczuciem braku kontroli nad własnym bezpieczeństwem? 

Takich argumentów i kontrargumentów można przytoczyć wiele. Zaś wśród sposobów uniknięcia włamania i kradzieży poza tymi przytoczonymi wyżej, wymienia się np. zamontowanie w oknach, zwłaszcza tych znajdujących się na niższych kondygnacjach, zabezpieczenia w formie krat lub rolet antywłamaniowych, zaś w drzwiach wejściowych zastosowanie dodatkowych wzmocnień lub drzwi podwójnych. Nie każdemu jednak takie rozwiązania przypadną do gustu. Po pierwsze z uwagi na to, że co prawda w pewnych przypadkach mogą one udaremnić włamanie, to jednak w żaden sposób nie przyczyniają się do ujęcia sprawców i zarejestrowania czasu zdarzenia. Po drugie, pomimo tego, że dla niektórych może nie mieć znaczenia, to jednak dla większości z nas jest istotnym aspektem,        a mowa o względach estetycznych. I nie trzeba być nadmiernie wyczulonym na tym punkcie, by czuć, że tego typu rozwiązania są znakiem mijającej epoki. 

Jak zatem zabezpieczyć dom i mieszkanie przed włamaniem i rabunkiem? Najlepiej w sposób, który skutecznie uchroni nasze mienie przed coraz większą pomysłowością i "specjalizacją" złodziei. Odpowiednio dobrany system alarmowy to obecnie jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, a dodatkowym atutem, który przemawia za instalacją profesjonalnego systemu jest fakt, że posiadanie zabezpieczenia technicznego obniża koszty ubezpieczenia nieruchomości przed zdarzeniami, o których mowa. Bez wątpienia ubezpieczalnie chętniej udzielają zniżek na ubezpieczeniach właśnie dlatego, że zabezpieczenia techniczne, a w tym systemy alarmowe czy systemy wizyjne dają dużą pewności co do zwiększenia bezpieczeństwa, ale też pozwalają na dokładne określenie czasu zdarzenia i w wielu przypadkach znacząco ułatwiają identyfikację sprawców zdarzenia. 

Źródło danych statystycznych za rok 2021: www.statystyka.policja.pl 

Przyjedź
Radom, ul. Chorzowska 13a
Napisz lub zadzwoń
interfach@interfach.pl
Zadzwoń
48 3 400 600
Copyright 2019 Interfach